Niezwykle cieszy mnie to, że coraz więcej zapuszczonych zamków i pałaców, które popadają praktycznie w ruinę, trafia w dobre ręce i dostaje drugie życie. To naprawdę cudowne, że są ludzie, którym chce się włożyć wiele pracy i serca by taki obiekt uratować od całkowitego zniszczenia. Efekty są powalające a my możemy cieszyć się ich urokami w licznych hotelach, które powstają w tych odnowionych wnętrzach. To miejsca wyjątkowe i niesamowicie klimatyczne. Można się w nich poczuć jak księżniczka czy książę, który przyjechał na białym koniu 🙂 Przenieść w czasie, poczuć ducha dawnych lat i zachwycać wnętrzami gdzie nowoczesność tak pięknie miesza się z historią. Przedstawiam Wam 10 wyjątkowych miejsc w polskich zamkach i pałacach, w których znajdziecie przepięknie urządzone pokoje i apartamenty, restauracje a nawet spa!
1. Pałac Kamieniec
Położony w samym sercu malowniczej Kotliny Kłodzkiej. Otoczony kameralnym ogrodem pałac od momentu wzniesienia był prywatną rezydencją. Po kilkudziesięciu latach zapomnienia Pałac Kamieniec odzyskał dawny blask otwierając się na gości. Został pięknie odnowiony a jego początkowy stan był naprawdę opłakany. Renowacja robi niesamowite wrażenie, zadbano o każdy detal. Teraz możemy tu znaleźć przepiękne, gustowne wnętrza w nowym wydaniu, ale z zachowaniem dawnego klimatu. Na gości czekają pokoje i apartamenty. Olbrzymim atutem jest wspaniały ogród z widokami na masywy górskie i Kotlinę Kłodzką. W Pałacu serwowane są śniadania, ale działa również restauracja, w której inspiracje czerpie się z przepisów dawnego Hrabstwa Kłodzkiego w nowoczesnej odsłonie. Jest też kawiarnia, sala wypoczynkowa, gry historyczne i sauna. Wszystko co potrzebne do wypoczynku idealnego.
Więcej informacji: https://www.palackamieniec.pl
2.Pałac Romantyczny
Pałac położony w Turznie, zaledwie 15 km od Torunia, znajduje się na terenie 16-hektarowego parku w samym sercu Kujaw i Pomorza. Został wybudowany w II połowie XIX wieku a gościł tu nawet sam Fryderyk Chopin. Pięknie odnowiony łączy pałacowy klimat z nowoczesnością. Na gości czekają pokoje i apartamenty. W cenie noclegu śniadania i dostęp do mokrej strefy SPA. W sezonie letnim działa piękny, zewnętrzny basen. Na terenie Pałacu znajduje się restauracja Marconi a serwowane dania są zgodne z zasadą slow food. Restauracja cieszy się dużym uznaniem, w menu gęsina, jagnięcina czy dziczyzna. Sporo polskiej kuchni w najlepszym wydaniu, ale nie zabraknie owoców morza czy makaronu. Wokół Pałacu rozciąga się duży, zielony park. Organizowane są tu pikniki i wszelkie aktywności plenerowe. Miejsce to sprawdzi się też na organizacje ślubu w plenerowej kapliczce i wesela a Pałac pomoże Wam zorganizować nawet zaręczyny.
Moja pełna relacja z pobytu: TU
Więcej informacji: http://www.palac-romantyczny.com
3. Pałac Nakomiady
Pałac Nakomiady położony jest w sercu Mazur pomiędzy Mrągowem i Rynem. Jego historia sięga czasów średniowiecza. Ostateczny kształt nadał mu włoski architekt Józef Piola w 1705 roku. Początek lat 90, to czas dewastacji i powolnej zagłady. W 1998 roku nowi właściciele postanowili podarować mu drugie życie przeprowadzając prace remontowo konserwatorskie. Pałac jest ich domem, ale z dostępnymi 9 pokojami dla gości. Każdy ma inny charakter, styl i dopasowaną do tego łazienkę z marmurowymi, podgrzewanymi podłogami i ręcznie malowanymi płytkami ceramicznymi z Pałacowej Manufaktury. Barokowy styl, 300 letnie podłogi i stropy, angielskie XIX wieczne tapety Williama Morrisa, rekonstrukcje XVIII wieczne piece kaflowe mieszają się z nowoczesnymi udogodnieniami. Każdy pokój ma ponad 50 m2 i część wypoczynkową. W podziemiach gościom serwowane są śniadania, a na zamówienie również obiadokolacje. Dostępna jest także duża biblioteka ze sporą ilością książek. Do Pałacu przylega 6 hektarowy park pełen pomnikowych drzew oraz duży barokowy ogród, z regularnym ogrodem warzywnym i sekretnym ogrodem ziołowym, z których pochodzi większość produktów pojawiających się na stołach. Park i ogród otoczony jest 200 hektarowym ekologicznym gospodarstwem rolnym
Więcej informacji: http://nakomiady.pl
4.Zamek Joanitów
Średniowieczny zamek przepięknie położony pomiędzy dwoma jeziorami, na wzgórzu, w otoczeniu parku. Jego budowę rozpoczął Zakon Joannitów w 1350 roku. W tej chwili znajduje się tu hotel, restauracja i zamkowa wieża, z której można podziwiać niesamowite widoki. Zamek dysponuje 30 miejscami noclegowymi w 14 stylowych komnatach z łazienkami, każda w rycerskim stylu. Duszą zamku jest renesansowo barokowy dziedziniec. W restauracyjnym menu dużo tradycyjnych dań i dziczyzny, ale również wykwintne dania kuchni europejskiej. Na specjalne życzenie możliwość organizacji uczty w prawdziwym, średniowiecznym stylu. To również świetne miejsce na organizacje klimatycznego przyjęcia weselnego czy zaślubin. Tutaj można naprawdę przenieść się w czasie!
Więcej informacji: http://zamek-lagow.com/
5. Pałac Mała Wieś
W sercu Mazowsza, w powiecie grójeckim znajdziecie klasycystyczny Pałac Mała Wieś z XVIII wieku. Otoczona malowniczym ogrodem była siedziba szlacheckich i książęcych rodów Walickich, Zamoyskich, Lubomirskich i Morawskich czeka na gości. Zespół pałacowo-parkowy goszczący niegdyś samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, mimo swych burzliwych losów, do dzisiejszych czasów ocalał niemal w swym oryginalnym kształcie. Po gruntownej renowacji i adaptacji, od 2016 roku obiekt jest zarówno zabytkiem do zwiedzania jak i hotelem, centrum konferencyjnym i miejscem gdzie zorganizujecie przepiękny ślub i wesele. Łączy się tu piękno XVIII-wiecznej architektury z czterogwiazdkowymi luksusami. Pałac otaczają cztery zabytkowe Oficyny i Spichlerz, w których znajdują się miejsca noclegowe dla ponad 100 osób. Pokoje i apartamenty spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Warto tu przyjechać chociażby tylko dla pałacowych ogrodów, które są naprawdę pokaźnej wielkości i robią olbrzymie wrażenie. Na miejscu działa restauracja Stara Wozownia, która zadba o kulinarne doświadczenia gości a menu prezentuje się niezwykle ciekawie.
Więcej informacji: http://palacmalawies.pl
6.Pałac Poraj
Ponad 100 letni pałac, przepięknie położony w małej wiosce otoczony olbrzymim, zielonym terenem z każdej strony. W najbliższej okolicy są też trzy stawy i wyspa. Znajduje się w otulinie mojego ulubionego Słowińskiego Parku Narodowego. Na gości czeka 20 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie. Każdy w wyjątkowym, pałacowym stylu. Na miejscu działa restauracja serwująca regionalne specjały, szef kuchni chętnie korzysta z upraw z własnego ogródka. Dla aktywnych kort tenisowy i rowery oraz zaprzyjaźniona stadnina w niedalekim sąsiedztwie. Można tu zorganizować wyjątkowe wesele i ślub. Ponad 8 hektarów zielonego terenu robi niesamowite wrażenie a bliskość morza jest dodatkowym atutem.
Więcej informacji: http://www.palacporaj.pl/
7. Zamek Janów Podlaski
Zamek dosłownie unosi się nad Janowem Podlaskim a jego wymiary i wielkość terenu robią olbrzymie wrażenie (40 hektarów!). Położony na wzniesieniu, w dolinie rzeki Bug, na chronionych terenach Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. W środku jest bardzo nowocześnie a design mnie zachwyca. Na gości czekają piękne pokoje i luksusowe apartamenty zapierające dech. Jest tu strefa spa, kryty basen i sauny. Działa restauracja, w której znajdziecie sporo lokalnej kuchni w najlepszym wydaniu oraz dwa kameralne bary a słodkości są z hotelowej cukierni. Jest tu dosłownie wszystko. Sale bankietowe, konferencyjne i bardzo dużo baza noclegowa.
Więcej informacji: http://www.zamekjanowpodlaski.pl
8. Zamek Topacz
Położony nieopodal Wrocławia zamek z bogatą, XIV-wieczną historią. Tu zamkowy klimat łączy się z luksusem i nowoczesnością. Pokoje dla gości ulokowane są w czterech odrestaurowanych budynkach. Do wyboru różne standardy tak by każdy znalazł coś dla siebie. Na mnie największe wrażenie robi apartament z przepiękną wanną w salonie. W zamku działają aż trzy restauracje! W Art Spa można relaksować na zabiegach w otoczeniu sztuki. Na ścianach znajdziemy obrazy i fotografie młodych artystów. Jest to całkowicie wyjątkowe miejsca na Dolnym Śląsku!
Więcej informacji: http://www.zamektopacz.pl/
9.Pałac Cieleśnica
Położony w okolicach Białej Podlaskiej, zabytkowy obiekt z bogatą historią zachwyca architekturą projektu Antonio Corazziego. Podczas przebudowy starano się w jak największym stopniu zachować formę budynku z lat dwudziestych XX wieku. Nawiązaniem do tego okresu jest wystrój pokoi z elementami modernizmu i art deco. Umiejscowiony wśród stawów, łąk i lasów. Na gości oprócz stylowych pokoi czeka strefa relaksu i możliwość skorzystania z masaży i licznych zabiegów jak również z sauny fińskiej i łaźni parowej. W Pałacu działa kuchnia dla gości, w której wykorzystywane są warzywa i owoce z własnego sadu i ogrodu. Wypieka się tu chleb na zakwasie, używa ziół z suszarni i własnoręcznie wykonanych przetworów.
Więcej informacji: http://www.cielesnica.com/
10. Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel
Hotel, który zachwyca niepowtarzalną atmosferą XVI-wiecznego, renesansowego zamku, w którym zabytkowe wnętrza urządzono w nowoczesnym stylu. Obiekt jest ekologiczny i luksusowy. W niektórych apartamentach na prywatnym tarasie znajduje się jacuzzi. W strefie spa na gości czeka szeroki wybór zabiegów kosmetycznych. Jest też 18 metrowy przeszkolony basen, sauny, jacuzzi. Na terenie obiektu przygotowane są ścieżki piesze i do joggingu a nawet zarybiony staw dla miłośników wędkarstwa. Działa restauracja serwująca dania na wysokim poziomie, organizowane są degustacje i warsztaty kulinarne.
Więcej informacji: https://www.uroczysko7stawow.pl