Weekend w Brukseli! 13 rzeczy, które trzeba zrobić!

Wyjazd do Belgii odbył się w zasadzie tylko dlatego, że liczę odwiedzone państwa i nigdy wcześniej tam nie byłam. Nie spodziewałam się jakiś super fajerwerków a Bruksela kojarzyła mi się z nudą, europejską stolicą. Nie wiem dla czego! Możecie sobie już wyobrazić jak miło się zaskoczyłam i jak fajny okazał się wyjazd. Czy ktoś spyta czy warto odpowiem w tej chwili, że bardzo. Dalego polecam Wam i sobie też nie rezygnować z miejsc, które nas potencjalnie nie interesują bo zazwyczaj okazuje się, że były warte odwiedzenia. No dobrze, co robić w Brukseli?

1.Pić piwo!

Belgijskie piwo znane jest na całym świecie, nie bez powodu bo jest naprawdę bardzo dobre! W samej Brukseli bary z piwem są dosłownie na każdym kroku a wybór jest olbrzymi! Warto zamówić deskę degustacyjną i spróbować od razu kilku różnych pozycji!

2. Jeść gofry!

W Belgii prawie na każdej ulicy unosi się zapach gofrów i jest to naprawdę bardzo przyjemne. Gofry sprzedawane są w okienkach dosłowne wszędzie i są przepyszne! Klasyczne, z belgijską czekoladą i innymi dodatkami. Obłędne!

3.Jeść frytki!

Jak widzicie sporo jest dobrych rzeczy, które w Belgi trzeba zjeść a belgijskie frytki znane są na cały świecie! Punkty z frytkami również spotkacie wszędzie! Oryginalnie jedzone z majonezem, ale do wyboru z wieloma różnymi sosami, pysznymi! Jest to tania i bardzo smaczna przekąska!

4. Jeść małże!

Kolejne pyszne danie do zjedzenia! Małże w Belgi są bardzo popularne, podawane zamiast z bagietką właśnie z frytkami, choć tego rozwiązania akurat nie bardzo rozumiem, bo zanurzona bagietka w sosiku to jednak świetny patent! Tak czy inaczej chociaż jedne małże musicie zjeść, to taki klasyczek!

5. Jeść czekoladę!

Widzicie? Kulinarnie Belgia wypada naprawdę super a ilość belgijskich specjałów i mnie zaskoczyła! Belgijska czekolada- najlepsza! Sklepy z nią są w olbrzymiej ilość wszędzie! Są piękne a czekoladę w niej kupicie w wielu różnych opcjach, w tabliczkach, pralinki, do picia, kremy i wiele innych czekoladowych wyrobów!

6.Odwiedzić Muzeum Czekolady w Brukseli!

Jak jesteśmy przy czekoladzie to miłą atrakcją będzie wycieczka do Muzeum Czekolady zarówno dla małych i dużych, muzeum nie jest duże, ale fajnie zrobione i można dowiedzieć się wielu czekoladowych ciekawostek!

7.Matonge- afrykańska dzielnica!

Trafiłyśmy tu przez przypadek, i naprawdę tak afrykańskiego miejsca w całej Europie jeszcze nie widziałam! Tak kolorowego, różnorodnego i innego. Warto przejść się główną ulicą Chau.de Wavre pełną pięknych czarnoskórych Pań ubranych w tradycyjne, afrykańskie stroje w kolorowych warkoczykach na głowie! Są tu afrykańskie sklepy z egzotycnzymi warzywami z owocami, z wzorzystymi tkaninami, z fryzjerami gdzie plotą warkoczyki. No naprawdę można się poczuć jak na innym kontynencie a ta różnorodność nas zachwyciła!

8.Grand Place

Główny plac w Brukseli, na którym znajdziecie piękne budynki Ratuszu, Domu Królewskiego i Domu Książąt Brabancji. Plac robi naprawdę duże wrażenia a architektura zachwyca!

9. Zgubić się w uliczkach Starego Miasta!

Koniecznie, uliczki są śliczne, pachnące goframi, pełne pubów z piwem, kolorowe, często przyozdobione kwiatami!

10. Galerie Królewskie św. Huberta

Jest to zespół trzech przeszklonych pasaży handlowych, pełnych butików. Wybudowane w dziewiętnastym wieku w stylu włoskiego renesansu (i właśnie mi z tymi włoskimi kojarzyły się najbardziej). Robią wrażenie, są piękne i zdecydowanie warto się tam przejść!

11.Sisusiący chłopiec

Czyli Manekin Pis, to też taki punk, który trzeba zobaczyć zlokalizowany w bliskiej odległości od Grand Place. Figurka, fontanna siusiającego chłopca ma symbolizować swobodny styl życia mieszkańców, oryginalnie golasek często przebierany w różne stroje.

12. Wycieczka do Brugii

I na końcu najlepsze! Bruksela to świetny punkt, wypadowy! Na samą stolicę myślę, że wystarczy półtora dnia zwiedzania a resztę czasu warto poświęcić na wycieczki! Pociąg z Brukseli do Brugii jedzie godzinę, miasteczko jest przepiękne! Pełne uroczych uliczek i kanałów, naprawdę śliczne. Jak będziecie to obowiązkowo przepłyńcie się łódeczką żeby zobaczyć miasteczko od strony wody, efekt wow gwarantowany!

13. Wycieczka do Gandawy

Muszę przyznać, że tu błędnie nie spodziewałam się fajerwerków a miasto całkiem skradło moje serce! Z Brukseli pociągiem dostaniecie się tu w pół godziny wiec możecie zrobić wycieczkę spokojnie taką na pół dnia. Tak jak Brugia jest śliczna to jednak jest trochę turystycznym skansenem a Gandawa pięknie żyje! Mieszkańcy spędzają czas na wodzie, klimat miasta jest super. Musicie się przejść wzdłuż kanałów i koniecznie odwiedzić wszystkie katedry bo co jedna to ładniejsza. Świetny pomysł na miłą wycieczkę!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 3 =