Budapeszt-poradnik praktyczny!

W Budapeszcie byłam wcześniej dwa razy, pewne tak jak większość z Was na letnich obozach i koloniach. Po 15 latach postanowiłam tu ponownie wrócić i poznać miasto na nowo, dorosłym okiem.  Choć rzadko wracam  do tych samych miejsc, po tak długiej przerwie jednak warto! Przez 15 lat wiele może się zmienić, wiele też już z młodzieńczych wycieczek nie pamiętałam. Tym razem pojechałyśmy we cztery. Z moją Mamą i jej dwiema koleżankami.  Poniżej przedstawiam Wam mój przewodnik praktyczny, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informację. Moje 5 pomysłów co zrobić w Budapeszcie  znajdziecie TU!

Informacje praktyczne!

1.Samolot   i lotnisko

Do Budapesztu z Warszawy Okęcie lata Wizzair i to w bardzo dobrych cenach. Ja kupiłam bilety w dwie strony za 208 zł  (z małym bagażem podręcznym, ale na dwa, trzy dni można się spokojnie zmieścić) w lipcu czyli w środku sezonu! Jak dobrze poszukać można kupić bilety nawet za połowę tej ceny.

Lotnisko oddalone jest około 30 minut drogi od Budapesztu. Istnieje kilka opcji dotarcia do miasta, ale  ja najbardziej polecam podróż autobusem linii 100E– jest to linia bezpośrednia do samego centrum, z małą ilością przystanków pod drodze. Praktycznie pod samym wyjściem z lotniska znajduje się automat, tam kupujemy bilet na 100E za 900 forintów od osoby (około 12 zł) i dosłownie dwa kroki dalej znajdujemy przystanek (są znaki ze strzałkami, przystanek znajdziecie bez problemu).

2.Nocleg

Trafiłam na fantastyczne apartamenty, więc zostawiam Wam link. Położone w przepięknej, starej i niezwykle klimatycznej kamienicy. W środku świetny design a właściciel niezwykle miły i pomocny (sam zaproponował żeby wcześniej zostawić  bagaże i się zameldować).

Link do apartamentów City Center Design Apartaments:  TU

źródło zdjęcia: booking.com

3. Komunikacja

Komunikacja miejska jest bardzo dobra. Kursują autobusy, metro, tramwaje i tramwaje wodne. Ja poruszałam się metrem (kursuje kilka linii) i tramwajem wodnym. Do metra bilety kupujemy w automatach, które ustawione są przed  wejściem. Bilet jednorazowy kosztuje 300 forintów (4 zł) i możemy na nim się przesiąść do innej linii (bez wychodzenia na powierzchnię). Metrem dojedziecie praktycznie wszędzie.

Tramwaj wodny to jest dopiero świetna opcja i polecam wpisać to do swojego programu obowiązkowego! Za bilet płacicie 700 forintów (około 10 zł)  i macie wspaniałą, widokową wycieczkę! Polecam tramwaj D12, który płynie na wyspę Małgorzaty a wcześniej ma przystanek pod samym parlamentem!

4. Ceny

Choć w przeliczaniu forintów  bardzo ciężko się połapać to ceny są bardzo przyjemne. Jest podobnie jak w Polsce a momentami nawet taniej (kawa, wino). Jest to oczywiście dużym plusem, bo nie musicie się martwić, że zbankrutujecie. Przykładowe ceny:

butelka wina w sklepie- od 15 zł (dobre!)

butelka wina w restauracji- od 40 zł

kieliszek wina w restauracji- od 6 zł

piwo w restauracji/barze- od 8 zł w bardziej modnych miejscach koło 14 (Szimpla)

lemoniada w restauracji- tak samo jak piwo 🙂

danie główne w restauracji- około 30 zł

5.Co koniecznie zjeść i przywieść do Polski?

Jest kilka dań kuchni węgierskiej, które porostu musicie spróbować będąc w Budapeszcie:

  • langosze- placek przypominający połączenie pizzy i pączka, w standardowej wersji ze śmietaną i białym serem w wersjach mniej tradycyjnych ze wszystkim na co macie ochotę
  • zupa gulaszowa- koniecznie, jest po prostu obłędna
  • leczo
  • gulasz
  • faszerowane papryki

To takie dania obowiązkowe, oczywiście dań kuchni węgierskiej jest więcej. Z ciekawostek: placek po węgiersku to nie jest danie węgierskie! 🙂

Jest też kilka produktów, które warto przywieść z Budapesztu :

  • papryka  –  i to w bardzo różnych wersjach- suszona w całości, w proszku jako przyprawa, w paście, marynowana…. jest tu paprykowy raj!
  • kiełbaski- w Budapeszcie sprzedają przeróżne kiełbaski, ja najbardziej polecam te ze świnki Mangalicy, która pochodzi właśnie z Węgier
  • wino- jeśli nie lecicie z bagażem podręcznym i możecie przewozić płyny polecam koniecznie zabrać do domu węgierskie wino
  • palika- tutejszy mocny alkohol, owocowa brandy wytwarzana z  różnych owoców takich jak śliwka, morela czy gruszka

Zakupy najlepiej zrobić w Hali Targowej  !

Z restauracji polecam   KISHARANG ÉTKEZDE– znajdziecie w niej praktycznie, wszystkie tradycyjne dania kuchni węgierskiej, można też zamawiać małe porcje co jest super opcją jak chcemy popróbować. Ceny są bardzo przystępne, więc na pewno nie zbankrutujecie!

To najważniejsze rzeczy, które powinniście wiedzieć przed wyjazdem!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden komentarz Dodaj własny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × cztery =